Taner Kasapoğlu (Ankara Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Sitemizi takip edenlerin düzenlenmiş yazılara pratik yoldan göz atabilmesi ve faydalanabilmesi düşüncesiyle özenli araştırmalar yaptık. Taner Kasapoğlu (Ankara Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene yazısını gözden geçirirken önemi vurgulanan ipuçlarını okumayı ihmal etmeyin. Gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda kolayca yazılarımıza gelebilmek isterseniz sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Hekim Seçerken Önem Verilecek Konular

Taner Kasapoğlu (Ankara Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene-34

Doktora güvenmek: Doktora güvenmek, kendisinin yanında kendinizi huzurlu hissedebilmeniz ve doktora yürekten itimat etmeniz gerçekten mühimdir. Doktorun tedavinizle alakalı vereceği kararlar sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Şayet doktora itimat etmezseniz, doktorun verdiği tembihlerine uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Seçkin bir yardım alabilmek konusuyla ilgili birinci şart doktorunuza güvenmenizdir.

Doktorun mesleki tecrübesi: Doktorun uzmanlık deneyimini sorgularken bir takım konulara özen göstermek tavsiye edilir. Sağlık alanında çok hızlı yenilikler meydana gelir. Buna paralel olarak farklı dallar kendi içinde uzmanlık alanlarına bölünürler. Belirtilen sebepten ötürü hekiminizin siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime göndermesi, hekimin tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen durum takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sıklıkla tecrübe edilmekte olup hekiminizin deneyimsizliği değil şifa bulmanıza verdiği önemi vurgular.

Hekiminizin tutumu: doktorunuz soru sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı özenle dinliyor? İnceleme ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Sorununuz hakkında size detaylı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Sayılanlar son derece mühimdir. Rahatsızlığınız ile alakalı bilgi almak, sebebini öğrenmek, riskleri öğrenmek en tabi hakkınızdır. Eğer hekiminizle bu iletişimi sağlayabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz anlamına gelir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim son derece mühim. Özellikle bebek bekleyen bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla görüşmek isteyecektir. Acil olaylarda doktorunuza cep telefonu vb. telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bir takım önemsiz şikayetler hekim müdahalesi gerekmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekiminizin anlayabileceğini şekilde anlatması oldukça önemlidir. Bilgi verirken sadece anlamayacağınız terimler söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden doktorla diyalog kurarken, ne demek istediğini kavrayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Hekimlerin bazı hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-09

Üroloji: Ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri gerçekleştirilir.

Psikiyatri : Psikiyatri polikliniğinde, psikiyatrik sorunların tanısı ve tedavisi hakkında güncel, gerçekçi çözümler bilimsel/tıbbi temeller üzerinde üretilmektedir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Check-up merkezi : Check up, henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Özellikle kanserde erken teşhis kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Standart bir check up’ta yapılması gereken testlerden bazıları; organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri, sarılık testi, elektrokardiyografi.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : iç salgı bezlerinin tümörleri. Aynı zamanda kolesterol yüksekliği gibi metabolizma sorunları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi tıbbın önemli ve geniş kapsamlı alanlarından biridir. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Acil Servis : Gündüz saatlerinde hastanede mevcut tüm bölümler tarafından destek gören Acil Servis, gece de hastanede kendi birimlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. uzmanları tarafından desteklenmektedir. Diğer branşlarda ise nöbette bulunan doktorlar acil servisten çağrıldıkları zaman oldukça kısa sürede acil konsültasyona cevap vermektedir. Tıbbi cihazlar ile donatılmış olan acil servis bünyesinde, yatak başı monitörleri yerleştirilmiş müşahede odası bulunur. Hastaların ilk gözlemleri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun haricinde bir resüssitasyon odası bulunabilir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti tedavisi, uzmanlığın gerekli olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Çocukların gelişim döneminde çene gelişimi, Ortodontist tarafından izlenmelidir. Gelişme çağındaki çocukların sağlıklı bir çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedaviler uygulanmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-69

Hekim erişilebilir olmalıdır: Kişi ameliyat olacağı hekime beklenmeyen durumda erişebileceğini bilmelidir. Hekim cep telefonunu vermekten geri durmamalı, acil durumlarda telefona asistanı yerine kendisi yanıt vermelidir.

Doktor izah edici olmalıdır: Doktor hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip detaylı olarak yanıtlamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı ve tasalarına anlayış göstermelidir. Ameliyat boyunca meydana gelebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi vermelidir.

Doktor güvenilir olmalıdır: Hekim hastalarına karşı son derece dürüst olmalı, hastalarından hiçbir gerçeği hiçbir koşulda saklamamalıdır. Ameliyat yapılmayan tedavilerle tedavi ihtimali olan hasta ameliyata alınmamalı, ameliyat kesinlikle son çareyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her adımı maddi fayda beklentisi olmadan gerçekleştirmelidir. Uygulanacak tetkikler ve operasyon yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerden maddi fayda beklentisinde olmamalıdır.