Tuncay Berk (Kayseri Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın derli toplu sayfalara kolayca ulaşabilmesi ve yanıt bulabilmesi gayesiyle özenli çalışmalar gerçekleştirdik. Tuncay Berk (Kayseri Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini gözden geçirirken vurgulanan diğer yazıları incelemeyi pas geçmeyin. Gelecekte aradığınızda kolaylıkla makalelerimize girebilmek isterseniz sitemizi favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


Hekiminizi Belirlerken Dikkat Edilecek Konular

Tuncay Berk (Kayseri Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene-74

Hekime itimat etmek: Doktora itimat etmek, doktorun karşısında kendinizi iyi hissetmeniz , doktora samimi olarak itimat etmeniz oldukça mühimdir. Hekimin tedavinizle ilgili olarak vereceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan etki edecektir. Şayet doktorunuza itimat etmezseniz, doktorun size tembihlerine uymakta sorun yaşarsınız. Nitelikli tedavi hizmeti görmek konusuyla ilgili ilk koşul ona itimat duymanızdır.

Hekiminizin mesleki deneyimi: Doktorun uzmanlık deneyimini araştırırken bazı konulara dikkat etmek tavsiye edilir. Tıpta oldukça kısa sürede gelişmeler meydana gelir. Bununla birlikte türlü dallar kendi içinde uzmanlık alanlarına bölünürler. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip başka bir hekime yönlendirmesi, doktorunuzun bilgisiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen olay takım çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla görülmekte olup hekiminizin bilgisizliği değil şifa bulmanıza verdiği önemi vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: hekim şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi özenle dinliyor? İnceleme süresince ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Durumunuz konusunda size detaylı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Bunlar çok önemlidir. Hastalığınız ile ilgili bilgi edinmek, sebebini bilmek, riskleri karşılaştırabilmek en tabi hakkınızdır. Eğer doktorla böyle bir iletişimi sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Çağımızda telekomünikasyon çok vazgeçilmez. Özellikle hamile hastalar acil durumda her an doktoruyla görüşmek isteyecektir. Bu gibi olaylarda hekiminize email vb. telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. kimi önemsiz problemler doktora gitmeden giderilebilir.

İletişim: Hekimin anlaşılır dilden anlatması oldukça mühimdir. açıklama yaparken baştan sona anlamayacağınız lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken, söylediklerin anlamanız çok önemli önemlidir.

Hekimlerin bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-53

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Kan Hastalıkları : Hematolojik hastalıkların büyük bir bölümü, tedavisi hayati önem taşıyan hastalıklardır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Birçok hastalıkta erken farkındalık tedavi başarısını da artırmaktadır. Standart bir check up’ta olması gereken testlerden bazıları; kan sayımı, tiroit testi, tüm batın ultrasonografi.

Acil Servis : Gündüz saatlerinde hastanede mevcut branşlar tarafından destek gören Acil Servis, gece de hastanede kendi servislerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. uzmanları ile desteklenir. Öteki branşlarda ise nöbetteki hekimler acil servisten çağrıldıkları zaman mümkün olduğunca çabuk davranarak acil konsültasyona cevap vermektedir. Tıbbi ekipmanlar ile donatılmış olan acil serviste, yatak başı monitörleri olan müşahede odası vardır. Hastaların öncelikli tedavileri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun haricinde bir travma odası bulunur.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzman yaklaşımı gerektiren bir daldır. Çocuğun büyüme çağında iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından izlenmelidir. Gelişim çağında bulunan çocukların sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-83

Hekim dürüst olmalıdır: Doktor hastalarına karşı son derece açık olmalı, ondan hiçbir gerçeği kesinlikle gizlememelidir. Ameliyatsız metotlarla iyileşme şansı olan kişi ameliyata alınmamalı, ameliyat mutlak son çareyse yapılmalıdır. Hekim tedavideki her adımı kazanç beklentisi olmadan gerçekleştirmelidir. Uygulanacak incelemeler ve ameliyat yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerden kazanç beklememelidir.

Doktor yardımcı olmalıdır: Hekim, mesleği gereği yaptığı ameliyat ve tedavilerden kazanç sağlamalıdır. Kazanılan miktar asla anormal düzeylere ulaşmamalı, parasal açıdan zayıf olan hastalara imkanla el verdiğince yardımcı olunmalı, gerekmeyen tetkiklerden uzak durmalıdır. Gereken tahlil ve ameliyatlar için sağlık kuruluşlarından uygun fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Doktor iyi giyimli olmalıdır: Hekim mesleğine saygı göstermeli ve bu sebepten ötürü daima bakımlı olmalıdır. Üstüne başına gösterdiği önem onun hastasının iyileşmesinde de göstereceği özenin kanıtıdır.

Hekim referans verebilmelidir: Hasta, ameliyatı yapacak hekiminin daha önce aynı ameliyatı yaptığı hastalarla konuşabilme hakkına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, daha önce tedavi ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor önceden gerçekleştirdiği ameliyatlarla alakalı hastasına istatistikler sunmalı, başarısızlık oranlarıyla ilgili açıkça bilgi vermelidir.