Uğur Meriç (İstanbul Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin geniş kapsamlı konulara kolayca ulaşabilmesi ve okuyabilmesi düşüncesiyle kapsamlı araştırmalar oluşturduk. Uğur Meriç (İstanbul Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini okurken bilgi paylaşılan ipuçlarını incelemeyi atlamayın. İleride aradığınızda pratik olarak yazılarımıza girebilmek için hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyebilirsiniz.


Doktorunuzu Seçerken Önem Verilecek Hususlar

Uğur Meriç (İstanbul Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene-70

Hekime itimat etmek: Doktora itimat etmek, onun muayenesinde rahat hissetmeniz ve hekiminize sahiden güvenmeniz oldukça önemlidir. Hekimin rahatsızlığınızla ilgili olarak belirleyeceği hükümler yaşam kalitenize doğrudan etki gösterecektir. Olur da ona güven duymazsanız, doktorun size önerilere uymakta zorluk çekersiniz. İşe yarar bir muayene hizmeti görmek için ilk şart doktora itimat duymanızdır.

Kendisinin mesleki deneyimi: Hekiminizin mesleki yeterliliğini sorgularken bazı konulara önem vermek fayda sağlar. Tıpta son derece çabuk yenilikler meydana gelir. Buna paralel olarak türlü kollar kendi içinde alt dallara ayrılırlar. O nedenle hekiminizin siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime göndermesi, kendisinin yetersiz olduğu anlamına gelmez. Bu vaziyet takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sık sık yaşanmakta olup doktorun tecrübesizliği değil sizin şifa bulmanıza gösterdiği ehemmiyeti belirtir.

Doktorun yaklaşımı: doktor soru sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı dikkatle dinliyor? Tedavi süresince yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Hastalığınız hakkında size kapsamlı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Bunlar çok önemlidir. Durumunuz hakkında bilgi edinmek, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını değerlendirmek en tabi hakkınızdır. Şayet hekimle böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu doğru belirlediniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Günümüzde telekomünikasyon son derece vazgeçilmez. Özellikle gebe kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Benzer olaylarda hekiminize mesaj gibi iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bir takım tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler doktora gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin kolay anlaşılır dilden iletişim kurması oldukça mühimdir. açıklama yaparken sadece anlamayacağınız terimler söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorla konuşurken, anlattıklarını anlamanız oldukça önemlidir.

Doktorların uzmanlık alanları

Doktor Randevu Muayene-96

Bilgisayarlı tomografi : Magnetik rezonans, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların lokalizasyonu ile ilgili bilgi vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça başarılı operasyonlar yapılmakta ve önceden kalıcı bozuklukla neticelenen ameliyatlar artık olumlu sonuçlanmaktadır.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Birçok hastalıkta erken tedavi hayati önem taşır. Standart bir check up’ta yapılması gereken testlerden bazıları; sedimentasyon, sarılık testi, elektrokardiyografi.

Gastroenteroloji : Özofagus malign darlıklarına stent uygulaması ile palyasyon sağlanmaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tedavisine yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan nefes darlıklarının tanısı amacıyla ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılır. Uykuda solunum problemleri ani ölüm gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en önemli hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu sıklıkla görülenidir.

Acil Servis : Gündüz hastanede mevcut bölümler tarafından destek gören acil servis, gece boyunca hastane içinde kendi birimlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. hekimleri tarafından desteklenir. Öteki bölümlerde ise nöbetteki uzmanlar acil servisten çağrıldıkları zaman oldukça kısa bir süre içinde acil konsültasyona destek verir. Tıbbi ekipmanlar bulunan olan acil serviste, yatak başı ekranları olan müşahede odası bulunur. Hastaların öncelikli gözlemleri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun dışında bir travma odası bulunmaktadır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocukların dişlerinin tedavileri, uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir branştır. Çocukların büyüme çağında iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından izlenmelidir. Gelişim çağındaki çocukların düzgün bir ağız yapısına sahip olmalarına imkan verecek tedbirler alınmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-24

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Hastalıklar insanları rahatsız eden durumlardır. Moral hastalıkların tedavisinde çok mühim bir etkendir. Sağlık sorunu yüzünden huzursuz bulunan kimseye doktor pozitif enerji vermeli, hastalığı kısa sürede atlatacağına yönelik moral vermelidir. Samimi yaklaşmalı ve hastanın içinde bulunduğu psikolojiyi tahmin ederek yumuşak olmalıdır.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği operasyonu önceden kaç hastaya uyguladığı, ameliyatı hangi periyotlarda yaptığı son derece önemlidir. Doktorun deneyimini detaylı olarak araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz varsa başvuracağınız yegane kişiler hekimin bulunduğu hastanedeki anestezi uzmanlarıdır.