Ümit Mehmet Yılık (Bursa Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene

Okuyucularımızın sayfalara kolayca erişebilmesi ve okuyabilmesi amacıyla özenli çalışmalar gerçekleştirdik. Ümit Mehmet Yılık (Bursa Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini gözden geçirirken altı çizilen tavsiyeleri incelemeyi atlamayın. Daha sonra aradığınızda pratik olarak sayfalarımıza erişebilmek için hastane.uzman.org’u favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


Hekiminizi Belirlerken Önem Verilecek Hususlar

Ümit Mehmet Yılık (Bursa Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene-85

Hekiminize güvenle yaklaşmak: Hekiminize güvenle yaklaşmak, doktorun muayenesinde kendinizi iyi hissetmeniz ve hekiminize gerçekten güvenmeniz gerçekten mühimdir. Onun sorununuzla ilgili vereceği kararlar sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Olur da hekiminize güven duymazsanız, doktorun belirttiği önerilere uymakta zorlanırsınız. Seçkin sağlık hizmeti görmek konusunda birinci koşul ona güvenmenizdir.

Hekimin alanındaki birikimi: Doktorun uzmanlık tecrübesini araştırırken bazı noktalara özen göstermek gerekir. Tıpta çok çabuk gelişmeler hayata geçer. Buna paralel olarak çeşitli dallar kendi içinde kollara bölünürler. O nedenle doktorunuzun sizi muayene edip başka bir doktora göndermesi, onun acemi olduğu anlamına gelmez. Belirtilen olay ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık yaşanmakta olup doktorun tecrübesizliği olmamakla birlikte şifa bulmanıza verdiği özeni belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: doktor soru sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not ediyor mu? Tedavi ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız hakkında size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri açıklıyor mu? Bunlar oldukça mühimdir. Hastalığınız hakkında fikir almak, sebebini öğrenmek, tedavi yollarını bilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet hekiminizle böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz anlamına gelir.

Doktora Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim oldukça mühim. Özellikle hamile bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Acil olaylarda hekime mobil telefon gibi iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi önemsiz problemler hekim müdahalesi gerekmeden giderilebilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorun anlayacağınız şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. konuşurken sadece tıbbi lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, anlattıklarını kavrayabilmeniz son derece mühimdir.

Hekimlerin ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-17

Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi : Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde yetişkin kalp ameliyatlar yapılmaktadır.

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Ağrı iki grupta incelenmektedir. İlki; çeşitli rahatsızlıkların uyarıcısı olarak karşılaşılan akut ağrıdır. Akut ağrı hastalığın belirtisidir. Pek çok kez vücudumuzda var olan doku hasarının habercisidir. Akut ağrı vücudun alarm mekanizmasının önemli bir bileşenidir.

Nükleer Tıp : En basit tanımıyla nükleer tıp hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımıdır.

Dahiliye : İç Hastalıkları birimi kendi içinde birçok yan dala ayrılır. Ateşli hastalıklardan metabolik hastalıklara tüm sorunların tedavi merkezidir. Bazı alt dallar: Nefroloji, Romatoloji, Diyabet.

Enfeksiyon Hastalıkları : Enfeksiyonlar vücudumuzun her bölgesinde meydana gelebilen, virüsler tarafından oluşturulan ve bazıları bulaşıcı olabilen hastalıklardır. Gripten ciddi hatta ölümcül olabilen AIDS’e kadar enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından takip edilir.

Göz Merkezi / Göz Hastalıkları: Göz muayenelerinde bilgisayarlı ve manüel ölçme ile değerlendirme cihazları kullanılmakta, hasta bilgileri yine bilgisayar ortamında saklanmaktadır.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-67

Hekim ulaşılabilir olmalıdır: Hasta ameliyat olacağı doktora beklenmeyen durumda erişebileceğini bilmelidir. Doktor mobil vermekten geri durmamalı, acil durumlarda telefona yardımcısı yerine bizzat kendisi yanıt vermelidir.

Hekim yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi uzmanlığı haricindeki hastalıklarda da insanlara yol gösterici olmalı, doğru uzmanlara yönlendirmelidir.