Yankı Mehmet Yazgan (İstanbul Çocuk Psikiyatrisi) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin doğru yazılara pratik bir şekilde göz atabilmesi ve yanıt bulabilmesi düşüncesiyle detaylı çalışmalar yaptık. Yankı Mehmet Yazgan (İstanbul Çocuk Psikiyatrisi) Doktoru Randevu Muayene yazımızı gözden geçirirken altı çizilen diğer yazıları incelemeyi pas geçmeyin. Bir daha ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla yazılarımıza erişebilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyin.


Doktor Seçerken Önem Verilecek Konular

Yankı Mehmet Yazgan (İstanbul Çocuk Psikiyatrisi) Doktoru Randevu Muayene-98

Hekime itimat etmek: Hekiminize itimat etmek, doktorun yanında kendinizi huzurlu hissedebilmeniz , doktora yürekten itimat etmeniz gerçekten mühimdir. Doktorun hastalığınızla ilgili belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan etki gösterecektir. Eğer ona itimat etmezseniz, hekimin verdiği tembihlerine uymakta problem yaşarsınız. Seçkin sağlık yardımı görmek konusunda ilk koşul doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Hekimin mesleki deneyimi: Hekimin alanındaki birikimini araştırırken bazı konulara özen göstermek fayda sağlar. Tıpta çok hızlı ilerlemeler hayata geçer. Buna paralel olarak türlü kollar kendi içinde dallara bölünürler. O nedenle doktorunuzun siziherhangi bir sebeple başka bir doktora göndermesi, kendisinin bilgisiz olduğu anlamına gelmez. Bu durum ekip çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca yaşanmakta olup doktorun deneyimsizliği olmamakla birlikte iyileşmenize gösterdiği önemi belirtir.

Hekimin tutumu: doktorunuz soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle dinliyor? İnceleme sırasında ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Rahatsızlığınız ile alakalı size detaylı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Bunlar çok önemlidir. Hastalığınız ile alakalı fikir edinmek, nedenini bilmek, riskleri karşılaştırabilmek en tabi hakkınızdır. Eğer doktorunuzla böyle bir iletişimi sağlayabiliyorsanız, doktorunuzu doğru belirlediniz demektir.

Doktorunuza Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim son derece vazgeçilmez. Bilhassa hamile kadınlar acil durumda hemen doktorla konuşmak isteyecektir. Benzer olaylarda hekime mesaj vb. iletişim araçlarıyla erişebilmelisiniz. kimi önemsiz şikayetler doktora gitmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin anlaşılır dilden konuşması çok önemlidir. konuşurken tamamen tıbbi lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekiminizle konuşurken, açıkladıklarını kavrayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Hekimlerin bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-86

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman hekimler tarafından incelenmektedirler.

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizma adı verilen, birçoğu ancak mikroskopta görülebilen küçük canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar analiz edilerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin Cerrahisi tıpta çok süratle gelişen bölümlerden biridir.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi ile ilgilenir. Kozmetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kendini algılayışını geliştirir. Onarım cerrahisi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Hematoloji: Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-11

Doktor pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları mutsuz eden durumlardır. Moral rahatsızlıkların tedavisinde çok mühim bir etkendir. Hastalık nedeniyle stres altında olan kimseye doktoru güler yüzüyle güven vermeli, hastalığı kısa sürede iyileştireceğine yönelik telkinde bulunmalıdır. İçten davranmalı ve hastanın içinde bulunduğu durumu hissederek anlayışlı olmalıdır.

Doktor yol gösterici olmalıdır: Doktor kendi branşı dışındaki konularda da hastaya yardımcı olmalı, uygun uzmanlara yönlendirmelidir.

Hekim deneyimli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği ameliyatı daha önce kaç hastaya uyguladığı, tedaviyi hangi sıklıkla yaptığı çok mühimdir. Doktorun deneyimini detaylı olarak araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz varsa soracağınız en önemli kaynak doktorun bulunduğu sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.