Yavuz Yüksel (Eskişehir Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın düzenli konulara en kolay yoldan ulaşabilmesi ve anlayabilmesi düşüncesiyle uzun süren araştırmalar yaptık. Yavuz Yüksel (Eskişehir Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene yazımızı okurken bilgi verilen diğer yazıları gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Tekrar ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla makalelerimize girebilmek için hastane.uzman.org’u tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Hekiminizi Seçerken Dikkat Edilecek Konular

Yavuz Yüksel (Eskişehir Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene-68

Doktorunuza güvenle bakmak: Hekiminize güven duymak, doktorunuzun denetiminde güvende hissedebilmeniz , ona yürekten güvenmeniz çok mühimdir. Hekiminizin tedavinizle alakalı olarak belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan tesir gösterecektir. Şayet hekime güvenmezseniz, onun verdiği tembihlerine uymakta zorlanırsınız. Kaliteli tedavi hizmeti almak konusuyla ilgili en önde gelen koşul ona güven duyabilmenizdir.

Doktorunuzun mesleki tecrübesi: Hekiminizin uzmanlık deneyimini gözlemlerken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Tıpta son derece hızlı gelişmeler hayata geçer. Aynı zamanda türlü branşlar kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir uzmana yönlendirmesi, hekimin tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Bu vaziyet ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca görülmekte olup doktorunuzun yetersizliği olmamakla birlikte iyileşmenize gösterdiği önemi belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle dinliyor? İnceleme süresince yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Sorununuz ile ilgili size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri izah ediyor mu? Bunlar son derece mühimdir. Hastalığınız ile alakalı bilgi edinmek, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını bilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer hekimle böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Doktorunuza Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim son derece önemli. Bilhassa hamile kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktorla konuşmak zorunda kalacaktır. Benzer durumlarda hekiminize email vb. iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorunuzun anlayacağınız dilden iletişim kurması son derece mühimdir. Bilgi verirken tamamen anlamayacağınız terimler söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken, açıkladıklarını kavrayabilmeniz çok önemli önemlidir.

Hekimlerin görevleri

Doktor Randevu Muayene-61

Üroloji: Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde özellikle infertilite takibinde, metabolizmanın hareketinde ciddi role sahip tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeyi ölçümlerinde ve kalp rahatsızlıklarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılmaktadır. Bu bölümde kanser hakkında bilgi sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Göz Merkezi / Göz Hastalıkları: Göz muayenelerinde bilgisayarlı ve manüel ölçme ile değerlendirme cihazları kullanılmakta, hasta bilgileri yine bilgisayar ortamında saklanmaktadır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-39

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Hastalıklar insanları mutsuz eden durumlardır. Moral rahatsızlıkların tedavisinde oldukça önemli bir faktördür. Hastalık nedeniyle huzursuz olan kimseye hekim güler yüzüyle güven vermeli, rahatsızlığı en kısa zamanda atlatacağına yönelik telkinde bulunmalıdır. Samimi davranmalı ve hastanın içinde bulunduğu psikolojiyi hissederek anlayışlı davranmalıdır.

Hekim yönlendirici olmalıdır: Hekim kendi dalı dışındaki konularda da hastaya yol gösterici olmalı, en uygun tedavi seçeneklerine yönlendirmelidir.

Doktor bakımlı olmalıdır: Doktor mesleğine saygı duymalı ve bu sebepten ötürü daima iyi giyimli olmalıdır. Üstüne başına gösterdiği özen onun hastasının tedavisinde de göstereceği özenin göstergesidir.