Zeynep Aydemır (Çorum Aile Hekimliği) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın güncel konulara en kolay yoldan göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi için kapsamlı araştırmalar yaptık. Zeynep Aydemır (Çorum Aile Hekimliği) Doktoru Randevu Muayene yazısını incelerken vurgulanan ipuçlarını okumayı unutmayın. Bir daha aradığınızda pratik olarak makalelerimize girebilmek isterseniz sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Hekiminizi Belirlerken Dikkat Edilecek Noktalar

Zeynep Aydemır (Çorum Aile Hekimliği) Doktoru Randevu Muayene-78

Hekime güvenle bakmak: Doktorunuza güvenle yaklaşmak, hekimin muayenesinde kendinizi iyi hissetmeniz ve doktorunuza yürekten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Hekiminizin hastalığınızla ilgili olarak belirleyeceği hükümler yaşam kalitenize direkt olarak tesir gösterecektir. Olur da hekiminize itimat etmezseniz, hekimin size tembihlerine uyum göstermekte zorlanırsınız. Faydalı bir destek alabilmeniz konusuyla ilgili birinci koşul ona güven duyabilmenizdir.

Doktorun mesleki birikimi: Doktorun mesleki deneyimini araştırırken bir takım konulara önem vermek şarttır. Sağlık alanında çok çabuk gelişmeler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli dallar kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. O nedenle hekiminizin sizi muayene edip başka bir doktora yönlendirmesi, onun tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen vaziyet ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca görülmekte olup doktorun tecrübesizliği değil sağlığınıza verdiği ehemmiyeti belirtir.

Hekimin tutumu: doktor sorununuzu sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not alıyor mu? Tedavi süresince ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Durumunuz konusunda size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri izah ediyor mu? Bunlar oldukça önemlidir. Sağlığınız ile alakalı fikir edinmek, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek en doğal hakkınızdır. Şayet hekimle bu iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Doktora Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim çok önemli. Bilhassa hamile kadınlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla görüşmek isteyecektir. Benzer olaylarda doktorunuza eposta gibi iletişim gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bir takım mühim olmayan şikayetler muayeneye gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Hekimin kolay anlaşılır bir şekilde anlatması çok mühimdir. açıklama yaparken baştan sona tıbbi terimler söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorunuzla diyalog kurarken, ne anlattığını anlamanız çok önemli önemlidir.

Doktorların bazı hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-31

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman doktorlar tarafından incelenmektedirler.

Psikiyatri : Tıbbi yaklaşımın özünde sorunun doğru tanımlanması çok önemlidir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Check-up merkezi : Check up, henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Özellikle kanserde erken teşhis hayati önem taşır. Standart bir check up’ta olması gereken testlerden birkaçı; kolesterol düzeyi, lipid düzeyi, elektrokardiyografi.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : İç salgı bezleri. Ayrıca metabolik sendrom gibi metabolizma rahatsızlıkları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-40

Doktor pozitif olmalıdır: Sağlık sorunları insanları rahatsız eden durumlardır. Moral hastalıkların iyileşmesinde çok mühim bir faktördür. Hastalık yüzünden mutsuz olan kimseye doktor güler yüzüyle güven vermeli, rahatsızlığı en kısa zamanda atlatacağına dair telkinde bulunmalıdır. İçten yaklaşmalı, kişinin içinde bulunduğu psikolojiyi tahmin ederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim referans gösterebilmelidir: Kişi, ameliyat olacağı hekiminin daha önce aynı ameliyatı gerçekleştirdiği hastalarla görüşebilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor önceden gerçekleştirdiği ameliyatlarla ilgili hastasına istatistikler sunmalı, başarısızlık oranlarıyla ilgili dürüstçe bilgi vermelidir.

Hekim gelişmeleri takip etmelidir: Tıp bilimi akıl almaz bir ivmeyle ilerlemektedir. Gelişmeler takip etmek yalnızca ilerlemiş milletlerdeki etkinliklere gitmek yoluyla olur. Teknolojinin getirdiklerinden yararlanmayan hekimler insanlara en gelişmiş tıp yöntemlerini sunamaz.